Zielona herbata – jej cudowne właściwości lecznicze i nie tylko

Zielona herbata – jej cudowne właściwości lecznicze i nie tylko

Herbata jest poza wodą jednym z najczęściej spożywanych napojów na świecie. Istnieje bardzo wiele gatunków tego trunku. Jednym z nich jest zielona herbata, której drogocenne właściwości poznano w Chinach i to już 5000 lat temu.

Jakie cudowne właściwości posiada zielona herbata?

Badania naukowe dowiodły, że wypicie kilku filiżanek zielonej herbaty dziennie może doprowadzić do przedłużenia nam życia i to o parę dobrych lat. Stosuje się ją w profilaktyce chorób układu krążenia ponieważ zapobiega odkładaniu się złogów w naczyniach krwionośnych. Efektem tego jest obniżenie ryzyka zawału serca, zapobieganie tworzenia się skrzepów i choroby wieńcowej.
Dzięki przeciwutleniaczom kod DNA nie zostaje poddawany działaniu niebezpiecznych substancji, które mogą się przyczynić do rozwoju nowotworów.
Inną, bardzo ważną zaletą spożywania tego trunku jest ochrona mózgu przed zmianami starczymi. Dzięki temu można skutecznie zapobiegać demencji i chorobie Alzheimera.
Zielona herbata jest również wykorzystywana do produkcji kosmetyków. Dostarcza nam bardzo potrzebnych antyoksydantów, które skutecznie zapewniają ochronę skóry przed zmarszczkami i różnymi przebarwieniami. Działa również antybakteryjnie i przeciwzapalnie ponieważ zawiera w swoich liściach tzw. związki flawonowe (flawonoidy).

Jak należy ją właściwie przyrządzać?

Zieloną herbatę nie należy zalewać wrzątkiem. Temperatura wody jest uzależniona od rodzaju herbaty jednak najczęściej waha się w zakresie 80 do 90 °C. Czas parzenia powinien wynosić od 2 do 3 minut. Niektórzy smakosze twierdzą, że powtórne jej zaparzenie smakuje lepiej jak to pierwsze.

Czy zielona herbata pomaga w odchudzaniu?

Bez odpowiedniej diety i ćwiczeń samo spożywanie zielonej herbaty nie doprowadzi do osiągnięcia wymarzonej masy ciała. Jednak w połączeniu ze zbilansowaną dietą i odpowiednio dopasowanemu wysiłkowi fizycznemu może skutecznie wpłynąć na proces zdrowego odchudzania.

Podsumowując można z pewnością stwierdzić, że spożywanie zielonej herbaty wiąże się nie tylko z jej przyjemnym smakiem i aromatem, ale przede wszystkim z leczniczym wpływem na nasz cenny organizm. Zawiera ona wspaniałą paletę potrzebnych nam do życia składników, a jej cudowne właściwości i różnorodne zastosowanie są wciąż na nowo odkrywane.

UDOSTĘPNIJ TO