Dieta oczyszczająca – usuwanie toksyn z organizmu.

Dieta oczyszczająca – usuwanie toksyn z organizmu.

Oczyszczanie organizmu z toksyn oraz zdrowa dieta korzystnie wpływają na nasze samopoczucie, zdrowie i wygląd. Zanieczyszczone środowisko, stres, pęd dnia codziennego oraz wysoko przetworzone produkty spożywane w pośpiechu prowadzą do kumulacji toksyn w organizmie. Jeżeli odczuwasz spadek energii, nadmierną senność i złe samopoczucie sięgnij po dietę oczyszczającą.

Dieta oczyszczająca ma za zadanie dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych i oczyścić organizm z toksyn. Kurację oczyszczające trwają zazwyczaj około dwóch tygodni, jedną z bardziej popularnych i sprawdzonych diet oczyszczających jest dieta owocowo – warzywna. Świeże warzywa owoce i zioła dostarczają organizmowi wszystkich niezbędnych składników, przyspieszają perystaltykę jelit i metabolizm.

W czasie trwania kuracji oczyszczającej należy zrezygnować z produktów wysoko przetworzonych i dań typu fast-food. Dieta oczyszczająca zakłada rezygnację z używek (alkohol, papierosy) z kawy i mocnej herbaty. Z posiłków należy wyeliminować białko, cukry złożone, tłuszcze i ulepszacze smaku. Sól powinna zostać zastąpiona świeżymi ziołami, które pomogą w oczyszczaniu organizmu i poprawiają smak potraw.

W trakcie stosowania diety oczyszczającej należy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu organizmu – organizm potrzebuje, około 2, 5 litra płynów mogą, to być herbatki ziołowe, soki i woda. Pół godziny przed planowanym posiłkiem należy wypić szklankę wody – woda zmniejsza łaknienie i działa korzystnie na układ trawienny (rozrzedza soki trawienne i ułatwia przyswajanie pokarmu).

Układając jadłospis należy uwzględnić w nim 5 posiłków dziennie – posiłki powinny być niskokaloryczne z dużą ilością świeżych warzyw i owoców. Zielona herbata i napary ziołowe (np. z pokrzywy, mniszka lekarskiego, fiołka trójbarwnego, skrzypu polnego, brzozy białej) pomogą wzmocnić organizm i oczyścić z toksyn. Zioła mają działanie moczopędne i napotne – toksyny usuwane są z organizmu wraz z potem i moczem.

Przykładowy jadłospis dzienny – dieta oczyszczająca;

Śniadanie: sałatka ze świeżych owoców,
II śniadanie: dwie grzanki, gotowane jajko i zielona herbata matcha,
obiad: warzywa przyrządzane na parze, ryż i sok wielowarzywny,
podwieczorek: jabłko,
kolacja: koktajl z selera naciowego, jabłka i kiwi.

Posiłki powinny być spożywane o stałych godzinach jedzone bez pośpiechu i starannie przeżuwane dostarczą organizmowi cennych składników i pomogą w oczyszczeniu organizmu. Po zakończeniu kuracji oczyszczającej należy stosować zdrową zróżnicowana dietę bogatą w świeże warzywa, owoce i produkty nisko przetworzone. Dietę oczyszczającą możemy stosować z zależności od potrzeb – najlepsze efekty uzyskamy w czasie wolnym od pracy np. urlopie, mamy wtedy czas na przyrządzanie zdrowych odżywczych pełnowartościowych posiłków.

UDOSTĘPNIJ TO